Vektörel Çizim

Home  >>  Grafik Tasarım  >>  Vektörel Çizim

Vektörel Çizim

13
Oca,2016

0

Vektörel çizim ile ilgili geniş açıklamayı daha önce vektörel çizim nedir başlıklı yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise vektörel çizim ile ortaya konan ürünler hakkında konuşacağız. Vektörel çizim programlarından en önemlisi şüphesi adobe illustrator’dür. Bu program ile birçok illüstrasyon ve karikatür çizmek mümkündür.

Genel olarak kullanıldığı alanlar illüstrasyon tasarımlar, kurumsal tasarımlar ve karikatür tasarımlarıdır. Birçok şehir silüeti ve karakter tasarımları ve infografik gibi türlü şemalar da yine bu programlar sayesinde hazırlanmaktadır.

Örnek olarak yeni kurulacak bir firmanın kurumsal kimlik çalışmalarını ele alalım. Bu çalışmalar; Logotype, kartvizit tasarımı, antetli kağıt, antetli zarf, bloknot, ürün föyü, bayrak, flama, araç giydirme, takvim, ajanda, anahtarlık, cepli dosya, torba zarf, konuşma kartı, hediye kartı, cd zarfı, sertifika, başarı belgeleri, çeşitli formlar, basılı materyaller, fatura, sevk irsaliyesi, kırlangıç kokart, kağıt çanta, bez çanta, ambalaj kağıtları, poşet tasarımları, personel kartları, tişört, şapka, tabelalar ve yönlendirmeler.

Yukarıdaki çalışmaların hemen tümü vektörel tasarım programlarıyla hazırlanmakta ve baskı öncesi hazırlığı tamamlandıktan sonra baskıya alınmaktadır. Bu tasarımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de montaj aşamasıdır. Montaj aşamasında, grafik tasarımı yapılan baskı uygulamalarının, bazı belirli payları hesaplanır. Kesim ve kros payları gibi.

Genelde bir grafik tasarımcı, tasarım aşamasından baskı aşamasına kadar bir çalışmayı takip etmekle beraber, bunun sorumluluğunu da genelde tek başına üstlenmektedir. Bu anlamda tasarımcıları büyük bir sorumluluk bekler. Montaj aşamasında yapılacak en küçük hata büyük bir zarara sebebiyet verebilir. Montaj uygulamalarıyla birlikte en önemli hususlardan bir tanesi de tashih sorunudur. Tashihi doğru yapılmayan metinlerde sorunlar yaşanmaktadır. Gazete ve dergi gibi sektörlerde genel olarak bu aşamayı editörler geçer ve tasarımcılar bu sorumluluktan bir anlamda muaf tutulur.

Vektörel çizimlerin hazır olarak satıldıklarından veya ücretsiz vektörel indirilebilen sitelerden de temin edebilir olduğundan bahsetmiştik Buralardan satın alınan tasarımlar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de montaja hazır halde olup olmadığıdır. Genel olarak CMYK renk skalasında hazırlanması gereken tasarımların, hazır olanlarında rgb olma ihtimalleri de vardır. Baskı formatı her zaman CMYK olmak zorunda olduğu için, rgb çalışmalar baskı aşamasında sıkıntı yaratabilir.

Vektörel tasarımlarla ilgili bugünkü yazımıza son verirken bir sonraki yazımız CMYK ve RGB renk skalaları hakkında bahsedeceğiz.

Dijitalkatip 2016

Comments are closed.