Vektörel Çizim Nedir

Home  >>  Vektörel Tasarım  >>  Vektörel Çizim Nedir

Vektörel Çizim Nedir

12
Oca,2016

0

 

Vektörel Çizim veya diğer bir adıyla vektörel grafik, piksel tabanlı programlardan ayrı olarak, vektörel çizim programlarında matematiksel tabanlı olarak hazırlanan grafik tasarım türüdür. Vektörel çizim sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de ölçülerdir. Vektörel tasarım genel olarak logo, form, matbuu evraklar gibi tasarımların hazırlanışı amacıyla kullanılır. Vektörel çizimlerin hazır olarak satıldığı birçok site mevcuttur. Bu sitelerden hazır olarak logo, davetiye vb tema tasarımların örneklerine ucuz fiyatlarda sahip olabilirsiniz.

Ücretsiz vektörel çizim hizmeti veren birçok site de internette mevcuttur. Bu anlamda özellikle tasarımcılara kolaylık sağlanmaktadır.

Vektörel tasarım için kullanılan programların başında Adobe illustrator ve coreldraw gelmektedir. Freehand mx serisine 2004 yılından itibaren son vermiştir. Bugün macromedia firmasını satın alan adobe programın devamlılığını illustrator ile devam ettirmektedir. Ancak eski apple kullanıcıları os x işletim sisteminde hala freehand programıyla tasarım yapmaya devam etmektedirler. Genel olarak matbaalarda freehand veya coreldraw programı tercih edilirken ajanslar illustrator’u tercih etmektedirler. Indesign ile beraber uyumlu çalışan illustrator, vektörel tasarım konusunda neredeyse hemen tüm uzantıları desteklemektedir.

Vektörel tasarımlarda kullanılan (svg,ai,eps,pdf) gibi uzantıya sahip tasarımlar, çoğunlukla altyapısı vektörel tasarıma uygun olan birçok programda rahatlıkla açılabilir.

Grafik tasarımcılar, tasarıma başladıkları yıllara göre alışkanlık kazandıkları programlara daha çok yatkınlık gösterirler. Kimi grafik tasarımcı kesinlikle illustrator u savunurken, kimi coreldraw ın daha rahat kullanımı olduğunu savunurlar. Ben kişisel olarak çizim rahatlığı açısında freehand programından kesinlikle vazgeçemiyoru. Tabi ihtiyaca göre corel ve illustrator ile çizim yaptığımız olsa dahi, elim genellikle önce freehand e gidiyor. Ben bunu genel olarak kısayol alışkanlığına bağlıyorum. Genel itibarıyla kendimi değerlendirecek olursam, corel kullanmıyor olmamın en büyük nedenlerinden beri kısayollarına alışamamış olmam. Yaşın da getirdiği alışkanlık ve üşengeçlik buna sebep olabilir, kişisel bir itiraf olarak aktarmak gerekirse.

 

Grafik tasarım kurslarında genelde coreldraw ağırlıklı tasarım dersleri verilmektedir. Bu anlamda genel olarak desen tasarlayabilen tasarımcılar mezun edilmekte ve bu tasarımcılar tekstil sektöründe faaliyet göstermektedirler. Son zamanlarda led tabelanın yükselmesi nedeniyle, corel in yeni bir alan kazandığı da gerçek. Taş dizim, led dizimi gibi konularda ihtiyacı gideren corel bu anlamda da tabelacıların gözdesi haline gelmiştir.

Vektörel tasarım konusunda daha detaylı bilgi için mesaj bırakabilirsiniz.

Dost sevgilerimle.

Alper Kaya

Comments are closed.