Freelance Grafik Tasarım

Home  >>  Grafik Tasarım  >>  Freelance Grafik Tasarım

Freelance Grafik Tasarım

31
Oca,2016

0

Freelance grafik tasarım hizmetleri günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Her geçen gün grafik tasarım kurslarıyla birlikte akademik düzeyde eğitim alan tasarımcılar da sektöre birer tasarımcı olarak katılmaktadır. Bu tasarımcı arkadaşların geneli ajanslarda ve çeşitli matbaalarda hizmet vermekle birlikte bir kısmı freelance grafik tasarımcı olarak tasarım dünyasında yerlerini almaktadır. Ajanslarda belirli bir sistemin parçası olan tasarımcı arkadaşlarımızı bugün bir kenara bırakarak işlerini freelance olarak devam ettiren tasarımcılardan bahsedeceğiz.

Freelance grafik tasarım hizmeti verirken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunları en başında görev sorumluluğu yer almaktadır. Bizler bir projeyi sipariş olarak elimize aldığımız andan itibaren o işin bütün sorumluluğunu da tek başımıza üstlenmişiz demektir. Bu anlamda proje ilgili tasarım aşamalarında ve teslim süresinde olabildiğince hassas olmamız gerekir. İş sadece tasarım olarak ele alınmamalı, bir proje olarak tüm hatlarıyla birlikte düşünülmelidir. Aksi taktirde çok iyi bir tasarım bile ortaya çıkarabilecek olsak dahi, zamanında teslim edemediğimiz iş üzerinden müşteri veya müşterilerinizi zarara uğratabilirsiniz.

Çevremizde bazı tasarımcı arkadaşlarımızın, proje tasarımı sırasında farklı şeylere adapte olarak proje dışına çıktıklarını görmekteyiz. Örnek olarak tv izlemek, film video izlemek, sosyal medya takibinde takılı kalmak gibi. Bu tip durumlardan kurtulabilmek için yapılması gereken en önemli işlerden birisi belki de sosyal medya hesaplarınızdan proje süresinde kesinlikle uzak durmaktır. Bu konuda psikolojik destek alan arkadaşlarımıza bile şahit olmaktayız. Diğer bir alternatif yöntem de zaman planı yapmaktır. Eğer günün belirli zamanlarını sadece film izlemek veya sosyal medyada takılmak üzere ayırırsanız, o zamanların dışında çalışmanıza odaklanabilmeniz de kolaylaşacaktır.

Freelance tasarımcı olmak evde pijama düzen takılmak değildir. Sorumluluğunuzun her şeyin üstünde olduğunu unutmamak gerekir. Bununla beraber gayet başarılı olan arkadaşlarımız da elbette mevcut. Bu anlamda belki de onları araştırıp onların teknik ve yöntemlerinden de faydalanabiliriz. Grafik tasarımcı olmak aslında keyifli bir iştir. Bunun için odaklanmamız gereken en önemli madde mesleğimizi ve tasarımlarımızı severek yapmaktır. Eğer işinizi veya projeyi sevmiyorsanız, nerede hatalı olduğunuzu araştırmanız gerekir. Şartlart uygun olmadığında tasarımcılık bazen can sıkıcı olma raddesine kadar gidebiliyor. Bu yüzden tasarım yaparken kendi oluşturduğumuz sistem, yöntem veya teknik üzerinden ilerlemekte ve bu yönteme sadık kalmakta mutlak fayda var.

Tüm freelabce grafik tasarım alanında hizmet veren arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Dost sevgilerimle.

Alper Kaya 2016

 

 

Comments are closed.